Logo
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku
ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork
tel.: 77 418 12 70, 77 418 12 31
   
  

Stypendium Wojciecha Zaremby


Absolwenci roku 2024 mogą się ubiegać o stypendia ufundowane przez pana Wojciecha Zarembę, tzw. 
"Stypendium na Start dla Absolwenta I LO w Kluczborku". 

O stypendium mogą ubiegać się absolwenci, którzy: 
- osiągnęli najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych w bieżącym roku, w szczególności na poziomie rozszerzonym,
- podjęli studia na uczelni państwowej,
- znajdują się w niekorzystnej sytuacji materialnej. 

Szczegółowy regulamin przydzielania stypendiów znajduje się w załączniku na dole strony. 

Wymagane dokumenty:
- wniosek o stypendium z uzasadnieniem ubiegania się o stypendium i oświadczeniem o dochodach,
- potwierdzenie wpisu na listę studentów uczelni państwowej,

- kopia zaświadczenia wyników z egzaminu maturalnego.

Wymagane dokumenty należy złożyć do poniedziałku 26 sierpnia do godz. 15.00 w sekretariacie szkoły w zamkniętej kopercie opisanej "Stypendium Wojciecha Zaremby".

Informacja o wyniku postępowania zostanie przekazana telefoniczne lub mailowo do piątku 30 sierpnia. W imieniu kandydata/kandydatki dokumenty może złożyć osoba upoważniona. Upoważnienie podpisane przez kandydata/kandydatkę należy dołączyć do dokumentów. 

 
Komisja Stypendialna przyznała stypendia następującym osobom:
 
          1) Weronice Dydzie,
          2) Kamilowi Majcherowi,
          3) Natalii Klimek.
 
Decyzje o przyznaniu Stypendium zostaną wręczone Absolwentom w I LO w Kuczborku w dniu 11 września 2024 r. o godz. 12:00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku.
 


Artykuł NTO Milena Zatylna 14 lutego 2024
nto.pl/tworca-chatagpt-wojciech-zaremba-przekazal-swojej-szkole-z-kluczborka-darowizne-kwota-robi-ogromne-wrazenie/ar/c1-18308879

Twórca ChataGPT Wojciech Zaremba przekazał swojej szkole z Kluczborka darowiznę. Kwota robi ogromne wrażenie!


- To bardzo hojny gest. Jesteśmy niezwykle wdzięczni. Nie pamiętam w historii szkoły, aby coś takiego miało miejsce – mówi Krystyna Błażewska, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. - Pieniądze są już na koncie. Kwota oszałamiająca, bo 500 tys. zł, czyli 125 tys. dolarów.

Wojciech Zaremba (rocznik 1988) jest absolwentem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku i robi karierę naukową w Stanach Zjednoczonych. Pracuje w OpenAI, czyli organizacji założonej w 2015 roku przez Elona Muska po to, aby rozwijać sztuczną inteligencję (AI).

Kluczborczanin trafił tu jako jeden z dziewięciorga najwybitniejszych na świecie specjalistów od AI – matematyków, programistów oraz inżynierów. Najpierw kierował zespołem, który zajmował się badaniami nad robotyką. Później został szefem grupy, która stworzyła ChatGPT, czyli narzędzie do przetwarzania języka naturalnego.

W kluczborskim liceum Wojciech Zaremba miał z matematyki indywidualne nauczanie. Na zakończenie ogólniaka zdobył srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej w Wietnamie, pokonując tysiąc dwustu konkurentów.

Następnie studiował matematykę i informatykę na Uniwersytecie Warszawskim i w École polytechnique w Paryżu. Jeszcze w czasie studiów Zaremba trafił do Doliny Krzemowej. Pracował w takich firmach jak Nvidia, Google i Facebook. Oprócz tego publikował i brał udział w konferencjach naukowych. Amerykanie zaproponowali, żeby zrobił doktorat z uczenia maszynowego właśnie w USA, na New York University. W trakcie studiów doktoranckich dostał stypendium Google Foundation.

W 2017 roku „Forbes” zaliczył go do grona najbardziej wpływowych Polaków przed trzydziestką.

Wojciech Zaremba bardzo często podkreśla, że jest z Kluczborka i że jest wdzięczny rodzicom, ale także nauczycielom, iż stworzyli mu świetne warunki do rozwoju zainteresowań i talentów.

- Rok temu nawiązaliśmy kontakt z panem Wojtkiem. Było to po tym, jak aplikacja ChatGPT weszła w życie i opowiadały o niej media na całym świecie. Stwierdziliśmy, że jako kluczborczanie powinniśmy być pierwszymi Polakami, którzy pogratulują panu Wojtkowi takiego sukcesu – mówi Krystyna Błażewska.
Szkoła zorganizowała spotkanie online, w którym uczestniczyli m.in. uczniowie, nauczyciele (w tym emerytowani, którzy uczyli Wojciecha Zarembę w kluczborskich placówkach).

- Spotkanie było poświęcone sztucznej inteligencji. Pan Wojciech opowiadał o szansach i zagrożeniach, które ona niesie – relacjonuje Krystyna Błażewska.

Sprawa miała nieoczekiwany, ale bardzo miły ciąg dalszy.

- W grudniu ubiegłego roku pan Franciszek Zaremba, ojciec Wojtka, przyszedł z informacją, że syn chciałby przekazać darowiznę dla szkoły – opowiada Krystyna Błażewska. – Po konsultacjach z państwem Zarembami sprecyzowaliśmy umowę wsparcia.

Zgodnie z wolą darczyńcy pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie funduszu stypendialnego dla uczniów oraz na utworzenie supernowoczesnej pracowni informatycznej.

- Został opracowany wstępny regulamin przyznawania stypendiów. Mamy powołaną czteroosobową komisję, która będzie oceniać wnioski od uczniów – tłumaczy Piotr Ostrowski, prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego „Mickiewicz”, które zarządzać będzie darowizną. - Życzeniem donatora było, aby pieniądze trafiły do osób, które chcą się rozwijać, mają pasje i bardzo dobrze zdały egzamin maturalny, ale potrzebują wsparcia finansowego. Ma to być forma wyrównywania szans.

W pierwszej edycji szkoła planuje przyznać do 10 stypendiów. Kwota wsparcia to 2 tys. zł miesięcznie.

- Natomiast jeśli chodzi o pracownię informatyczną, to zamierzamy zrobić wszystko od nowa, łącznie z nową serwerownią i kupnem sprzętu wysokiej jakości – tłumaczy Piotr Ostrowski.

- Jesteśmy w trakcie opracowania kosztorysu. To jest tak duży zastrzyk finansowy, że pierwszy raz myślę zupełnie innymi kategoriami, czyli jak zrobić dobrze, a nie tylko oszczędnie – wyjaśnia Krystyna Błażewska. – Na sam sprzęt chcemy przeznaczyć około 100 tysięcy złotych.

Już postanowiono, że pracownia będzie nosiła imię Wojciecha Zaremby.


Załączniki:
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie