Logo
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku
ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork
tel.: 77 418 12 70, 77 418 12 31
   
  

„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”(G.Santayana)-Wizyta w Auschwitz-Birkenau


Słowa z cytatu umieszczonego w tytule tej relacji z wizyty klasy III D w KL Auschwitz - Birkenau wbiły się wszystkim mocno w pamięć już na samym początku zwiedzania i słuchania tragicznej historii tego miejsca, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu- Brzezince, obozu zagłady i męczeństwa, miejsca kaźni i eksterminacji wielu narodów. Cytat  widnieje w przedsionku jednego z budynków obozowych, od którego grupy zwiedzających zaczynają swoją wędrówkę po tym miejscu pamięci narodowej, a właściwie po tym … cmentarzu, bo TAM nie ma normalnych dróg, normalnych placów, ścieżek; tam wszędzie ginęli ludzie, bici przez oprawców, umęczeni pracą fizyczną ponad siły, zagłodzeni, katowani, pozbawieni jakichkolwiek praw ludzkich i więzieni w najgorszych warunkach sanitarnych, jakie można sobie tylko wyobrazić, a w zasadzie nie można sobie wyobrazić… . Tego, co tu się działo w latach 1940 – 1945 nie sposób sobie po ludzku wyobrazić, do czego zdolny jest człowiek, który czuje swoją wyższość nad innymi i uważa się za „nadczłowieka”. Gdy zwiedza się takie miejsca, jak Auschwitz- Birkenau wszystko w tobie krzyczy jedno zdanie: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!!!!!
 
Przedstawiamy opis pobytu w tym miejscu jednej z uczestniczek wycieczki – Wiktorii Woźniak z IIID oraz relację fotograficzną (naturalnie my jesteśmy tylko tłem; w Auschwitz nie robi się zdjęć pozowanych, a w kilku miejscach jest całkowity zakaz fotografowania)
 
„29 września klasa 3D i kilka osób z innych klas uczestniczyły w wycieczce do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimu.Na miejsce dotarliśmy około godziny 11.20 i po krótkiej przerwie ustawiliśmy się w kolejce do punktu kontroli. Po jej pomyślnym przejściu byliśmy gotowi do zwiedzania.
W Auschwitz I zobaczyliśmy między innymi bloki mieszkalne, w których znajdowały się przedmioty osobiste pozostałe po deportowanych oraz przedmioty więźniarskie. Widzieliśmy też blok 11, czyli tzw. Blok Śmierci, w którym umieszczani byli więźniowie, którzy zostali skazani m.in. na śmierć przez zagłodzenie. Następnie zatrzymaliśmy się przy przylegającej do niego Ścianie Straceń 
i uczciliśmy rozstrzelane tam osoby chwilą ciszy. Po zobaczeniu obozu w Oświęcimiu przyszedł czas na przejazd autokarem do Brzezinki, gdzie zwiedziliśmy Auschwitz II – Birkenau. Widzieliśmy tam ruiny baraków zamieszkanych kiedyś przez więźniów, udało nam się też zwiedzić jeden z tych, które przetrwały. Obejrzeliśmy ruiny komory gazowej i zatrzymaliśmy się przy ogromnym pomniku upamiętniającym wszystkie zgładzone tam osoby. 
Do zwiedzania wszyscy podeszliśmy z powagą i należytym szacunkiem. Pani przewodnik cały czas ciekawie opowiadała o historycznych wydarzeniach, a po zakończeniu zwiedzania przyszła kolej zadawania pytań, których mieliśmy kilka. 
Wycieczkę zakończyliśmy w Oświęcimskiej Galerii, gdzie mogliśmy coś zjeść lub po prostu odpocząć, fizycznie i psychicznie.”
 
Opiekunami wycieczki byli: p. Magdalena Jokiel, p. Alina Pawlikowska, p. Joanna Ryczek oraz p. Agata Kwiatkowska z biura podróży Conti w Kluczborku.


autorki: Alina Pawlikowska, Wiktoria Woźniak
 

Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie