Logo
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku
ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork
tel.: 77 418 12 70, 77 418 12 31
   
  

Wycieczka Poznaj Polskę


Od 29 listopada do 1 grudnia uczniowie z klas 3 a, 3 c, 3 d i 3 e przebywali w Toruniu i Gnieźnie na wycieczce zrealizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki ”Poznaj Polskę”.
 
Dzięki profesjonalizmowi i uprzejmości pani Agaty Kwiatkowskiej (Biuro Podróży CONTI) mogliśmy poczuć atmosferę dawnego Torunia i podziwiać jego obecne piękno. Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca, którymi miasto się szczyci.
Pierwszym punktem naszego programu było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na sześciu kondygnacjach w odrestaurowanych budynkach młynów oglądaliśmy dwie stałe wystawy – „O obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego oraz „Rzeka” – nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmującą model rzeki od źródeł po ujście. Dzięki najdłuższemu zamontowanemu na stałe w Polsce Wahadłu Foucaulta mogliśmy też obserwować zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi.
 
Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Fort IV, gdzie pod komendą pruskiego żołnierza podziwialiśmy doskonale zachowany obiekt forteczny Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca mogliśmy się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu. Trasa zwiedzania wiodła podziemnymi tunelami poprzez część koszarową do części bojowej, w której zobaczyliśmy stanowiska ochrony dna fosy, a także mogliśmy obrócić 200 kilogramową kopułę. Wieczorny spacer po Starówce pozwolił nam poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Drugi dzień swoją wędrówkę po Toruniu rozpoczęliśmy od miejsca urodzenia Mikołaja Kopernika: domu rodzinnego Koperników. Potem podziwialiśmy piękną toruńską Starówkę, Krzywą Wieżę, Dwór Artusa i piernikową Aleję Gwiazd. Dodatkową atrakcją była gra miejska, podczas której uczniowie, rozwiązując zadania, samodzielnie mogli odkryć sekrety miasta. Dzień zakończyliśmy wizytą w Żywym Muzeum Piernika, gdzie w magiczny sposób przenieśliśmy się do średniowiecza, w którym pod okiem Mistrza Piekarskiego i Wiedźmy Korzennej poznawaliśmy rytuał wypieku toruńskich specjałów. Każdy z nas własnoręcznie wykonał swój piernik, który pięknie zapakowany stał się pamiątką po słodkiej przygodzie.
 
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Gniezna, gdzie zwiedziliśmy Katedrę, najciekawszy zabytek tego miasta, miejsce pochówku św. Wojciech. To tutaj odbył się Zjazd Gnieźnieński i w tym miejscu otrzymał koronę pierwszy król Polski i następni władcy. Mogliśmy podziwiać Drzwi Gnieźnieńskie - unikatowy zabytek średniowiecznej sztuki odlewniczej, przedstawiający życiorys św. Wojciecha. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zobaczyliśmy rekonstrukcję drewnianego wału grodu z lat 40. X w., zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów, księgi, dokumenty, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej oraz przedmioty codziennego użytku.
Wycieczka była świetną okazją przede wszystkim do zgłębienia wiedzy na temat początków państwa polskiego, naszych tradycji, kultury, ale wykorzystaliśmy ten czas również na zabawę i integrację. Pragniemy serdecznie podziękować organizatorowi - Biuru Podróży CONTI oraz pogodzie, która dopisała wyjątkowo i sprawiła, że zimowy Toruń na długo pozostanie w naszej pamięci.


autorki: Lidia Mucha, Katarzyna Rakoczy


 

Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie