Logo
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku
ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork
tel.: 77 418 12 70, 77 418 12 31
   
  

Akademia Praw Człowieka - Nigdy więcej wojny!


Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich prof. Marcinem Wiąckiem   

W ramach projektu "Akademia Praw Człowieka - Nigdy więcej wojny!" 12 października Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek gościł w auli naszej szkoły. W trakcie spotkania RPO wręczył nagrody i dyplomy uczestnikom Turnieju Debat Oksfordzkich. 

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił informacje na temat zadań i funkcjonowania RPO. Zapoznał uczniów z najważniejszymi problemami, z którymi do Biura RPO zwracają się młodzi ludzie. Profesor przytoczył konkretne przykłady takie jak: przepisy zawarte w statutach szkoły, w których może dochodzić do naruszenia praw człowieka czy problem unieważnienia matury.   

RPO odpowiadał również na pytania uczniów, których interesowały sprawy ogólne dotyczące funkcjonowania urzędu, wyboru RPO ale i sprawy, w których dochodziło do naruszenia praw człowieka. RPO wspomniał o bardzo trudnych dla niego sytuacjach, które pojawiły się zaraz na początku urzędowania, czyli kwestie uchodźców i ich problemy.    

W spotkaniu z RPO uczestniczyli zaproszeni goście:  Andrzej Stefański- Ģłówny Koordynator ds. Projektów Regionalnych w Biurze RPO, Senator X kadencji - Beniamin Godyla, przedstawiciel Marszałka Województwa Opolskiego Dariusz Cedro, Burmistrz Miasta Kluczbork- Jarosław Kielar, Starosta Kluczborski-Mirosław Birecki, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Powiatu Kluczborskiego Joanna Neugebauer, Artur Nowak-Członek Zarządu Powiatu Kluczborskiego, Monika Jurek- Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy WO, Barbara Kamińska-Dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego, Członkowie Rady Działalności Pożytku Publicznego WO V Kadencji oraz dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaangażowanych w projekt  powiatu kluczborskiego i oleskiego.   

Projekt został objęty Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Zadanie publiczne zostało sfinansowane z funduszy Województwa Opolskiego.  

autorka: Elżbieta Sowa
fot.
Katarzyna Szewczyk
Akademia Praw Człowieka - Debaty Oksfordzkie już za nami!

27.09.2022 r. Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz i Zespół Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza zorganizowały Akademię Praw Człowieka po hasłem NIGDY WIĘCEJ WOJNY - Turniej Debat Oksfordzkich pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. Do turnieju zgłosiły się trzy drużyny: z I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku i drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku.

Obserwatorami debaty byli uczniowie klas 8 szkół podstawowych z naszej gminy, którzy następnie udali się do klas na warsztaty, gdzie oczekiwały ich zespoły szkolące. Warsztaty składały się z dwóch części: w pierwszej uczniowie poznali, czym jest debata oksfordzka, zasady debaty oraz jaka jest rola poszczególnych mówców. W części drugiej zespoły szkolące wybrały po 8 osób z pośród uczestników warsztatów, które miały okazję same debatować.

Dla wszystkich zaproszonych gości przygotowaliśmy przekąski i ciekawe zajęcia na naszej wirtualnej strzelnicy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu, ich opiekunom i życzymy sukcesów!

Zdjęcia z debaty do pobrania w linku bit.ly/3reHxCV

autor: Piotr Ostrowski
fot. Katarzyna Szewczyk
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miło nam poinformować, że zdanie "Akademia Praw Człowieka. Nigdy więcej Wojny - Turniej Debat Oksfordzkich!" objął patronatem honorowy Rzecznik Praw Obywatelskich, dr hab. Marcin Wiącek, prof. UW

12 października o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w auli I LO w Kluczborku, w czasie którego uczestnicy projektu zapoznają się z najważniejszymi problemami dotyczącymi łamania i ochrony praw człowieka. Bedzie można również zadać rzecznikowi pytania. 


27 września o godz. 9.00 w auli I LO w Kluczborku rozpocznie się turniej debat oksfordzkich. Uczniowie będą debatować nad tezą:  Organizacje międzynarodowe (np. ONZ, UNICEF) powinny móc bardziej ingerować w sytuację wewnętrzną państw zagrożonych konfliktem w celu ochrony cywilów.

Zapewniamy przygotowanie techniczne i merytoryczne do debaty. Uczestnicy obejrzą również film dotyczący problemu migracji i uchodźców oraz łamania prawa człowieka oraz spotkają się z reżyserką filmu. /termin zostanie podany wkrótce/

Regulamin debaty oksfordzkiej bit.ly/3QxYsdO

Link do zgłoszenia drużyny debatanckiej forms.office.com/Pages/DesignPageV2.aspx

Kontakt do koodynatorów zadania:
Elżbieta Sowa, esowa@zsokluczbork.pl
Piotr Ostrowski, postrowski@zsokluczbork.pl

Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie