Logo
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku
ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork
tel.: 77 418 12 70, 77 418 12 31
   
  

II Turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa OpolskiegoTezy do turnieju:

1. Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w 1981 roku było dowodem na to, że polscy komuniści wyżej cenią stanowisko Związku Sowieckiego, który dążył do utrzymania swojej strefy wpływów w Europie Środkowej i Wschodniej, od interesu własnego państwa i narodu.
2. Wprowadzając stan wojenny w Polsce w 1981 roku władze komunistyczne z generałem Wojciechem Jaruzelskim broniły stanowisk, a nie interesu Polski i Polaków.
3. Stan wojenny z lat 1981–1983 to wydarzenie, któremu poświęca się zdecydowanie zbyt mało uwagi w szkolnej edukacji historycznej.
4. Międzynarodowa opinia publiczna oraz rządy państw demokratycznych nie zrobiły wystarczająco dużo, aby pomóc Polakom w walce z reżimem komunistycznym po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku. 


Rozpoczynamy przygotowania do II Turnieju Debat Oksfordzkich. Tegoroczna edycja poświęcona będzie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Działanie będzie przebiegać w trzech etapach. Etap pierwszy polega na przygotowaniu tez oraz nagraniu do nich wykładów ekspertów i udostępnieniu ich zgłoszonym uczestnikom. Uczniowie pojadą na wycieczkę edukacyjną do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, gdzie przewiduje się spotkanie ze świadkiem historii – uczestnikiem strajku w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r. Drugi etap dotyczy przeprowadzenia debaty oksfordzkiej w salach konferencyjnych Urzędu Marszałkowskiego w Opolu przy obecności publiczności, którą będą uczniowie ze zgłoszonych opolskich liceów. Debata odbędzie się w dniu 02.06.2022 r. Trzeci etap to podsumowanie turnieju debat. Podczas spotkania z Marszałkiem Województwa Opolskiego zostaną wręczone nagrody i statuetki. Spotkanie będzie też okazją do uzyskania informacji zwrotnej od uczestników turnieju na temat jego organizacji i przebiegu.  
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Partnerem organizacyjnym jest Instytut Śląski w Opolu. 

Zgłoszenia drużyn za pomocą formularza w linku forms.office.com/r/mZy0d6aNYS
Regulamin II TDO o Puchar MWO.docx.pdf


Załączniki:
Powiększenie