Logo
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku
ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork
tel.: 77 418 12 70, 77 418 12 31
   
  

II Akademia Praw Człowieka pod Honorowym Patronatem RPO


24 października odbyła się druga część II Akademii Praw Człowieka, finansowanej ze środków samorządu Województwa Opolskiego. Wydarzenie to zgromadziło uczniów, ekspertów oraz licznych miłośników tematyki praw człowieka.

Niewątpliwym punktem kulminacyjnym wydarzenia były debaty oksfordzkie, które przyciągnęły uwagę licznej publiczności. Po zaciętych i inspirujących dyskusjach, które dały świadectwo zaawansowanego poziomu retoryki i wiedzy uczestników, mogliśmy poznać laureatów.

Zwycięzcami turnieju debat okazała się drużyna z LO STO w Kluczborku, drugie miejsce zdobyła drużyna I LO w Namysłowie, trzecie miejsce przypadło dla I LO w Oleśnie, a czwarte miejsce dla I LO w Kluczborku.

Oprócz intensywnych debat, uczestnicy mogli uczestniczyć w symulacji mediacji szkolnych oraz warsztatach prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin.

Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować ekspertom, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą wzbogacili nasze wydarzenie:
- Panu Jankowi Piosikowi z Fundacji Projekty Edukacyjne z Poznania, który swym zaangażowaniem i profesjonalizmem przyczynił się do sukcesu tej edycji Akademii,
- Szymonowi Turczy oraz Teresie Kozaczewskiej z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, dzięki którym debaty osiągnęły jeszcze wyższy poziom merytoryczny,
- oraz Pani Ewie Kosowskiej-Korniak, Mediatorowi sądowemu, która swoją wiedzą i praktyką w dziedzinie mediacji wzbogaciła warsztaty i symulacje.
Wasz wkład jest nieoceniony i mamy nadzieję, że będziecie z nami w kolejnych edycjach Akademii. Dziękujemy!

Gratulacje należą się wszystkim drużynom za zaangażowanie i przygotowania. Czekamy z niecierpliwością na kolejne edycje i dalsze inspirujące dyskusje na temat praw człowieka!

Zdjęcia z wydarzenia w linku bit.ly/45Jargq

Zadanie finansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.


TEZA 1
Najważniejszym kryterium przy wyborze "gospodarza" dla organizacji takich jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski czy Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej powinnien być sposób respektowania praw człowieka.
Infoslajd: W ostatnich latach krajem “gospodarzem” Mistrzostw Świata w piłce nożnej były kolejno Brazylia, Rosja oraz Katar. Polityka wewnętrzna jak i sam sposób przygotowań do imprezy każdego z tych krajów wzbudzał ogromne kontrowersje, a organizacje praw człowieka nawoływały do bojkotu, który nigdy w historii nie odbył się w sposób skuteczny.

TEZA 2
Nauka podstaw negocjacji oraz mediacji powinny być obowiązkową częścią programu szkolnego.

TERMINY i PRZEBIEG
05.10.2023 (czwartek)
9.00 rozpoczęcie
9.15. warsztaty z zakresu mediacji szkolnych i rówieśniczych dla uczestników projektu (warsztaty prowadzi mediator przy Sądzie Okręgowym w Opolu)
12.00 przerwa na posiłek
12.30 spotkanie z prawnikiem na temat hejtu i przemocy
13.15 zakończenie

24.10.2023 (wtorek)
9.00 losowanie i debaty, pierwsza: A1-A2, druga: A3-A4
godz. 12.00 drużyny przegrane z (debat 1 i 2) zaprezentują symulację procesu mediacyjnego (pod kierunkiem mediatora)
12.30 debata trzecia finałowa zwycięzcy debat 1 i 2.
14.00 rozdanie dyplomów i nagród
zakończenie ok. 14.30


Do udziału w projekcie zgłosiły się zespoły:
I Liceum Ogólnokształcące STO w Kluczborku
I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie
I Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza w Namysłowie
I Liceum Ogólnokształcące w Kluczborku

 
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele historii, WOSu, HITu Liceum Ogólnokształcącego

Zapraszamy z Państwa szkoły pięcioosobową drużynę do udziału w projekcie: II Akademia Praw Człowieka: Mediacje i Debaty - Turniej Debat Oksfordzkich. Patronat Honorowy nad II APC obejmie Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Turniej debat odbędzie się we wtorek 24 października 2023 r. od godz. 9:00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. Debatować będą cztery drużyny z opolskich liceów. Organizatorzy przygotowali dwie tezy do debaty. Łącznie odbędą się trzy debaty. Zapewniamy uczestnikom poczęstunek. Przygotujemy merytoryczne szkolenie w postaci dwóch podcastów nagranych do tez.
Ponadto w ramach projektu 5 października 2023 r. o godz. 9:00 odbędą się dla uczestników wydarzenia warsztaty z zakresu mediacji szkolnych i rówieśniczych oraz spotkanie z prawnikiem na temat hejtu i przemocy w Internecie.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji pod adresami kblazewska@zsokluczbork.pl tel. 660 377 644 i postrowski@zsokluczbork.pl. 606 977 883.

Organizatorzy:
Piotr Ostrowski                                                                                
Prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Mickiewicz                             
Krystyna Błażewska
Dyrektor ZSO KluczborkWiceprezes stowarzyszenia


Zapraszamy z Państwa szkoły jedną klasę 8 lub 7 wraz z opiekunem do udziału w projekcie: II Akademia Praw Człowieka: Mediacje i Debaty. Patronat Honorowy nad II APC obejmie Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Akademia Praw Człowieka odbędzie się we wtorek 24 października 2023 r. od godz.
w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. W ramach II APC odbędzie się turniej debat oksfordzkich oraz symulacja mediacji szkolnych i rówieśniczych. W turnieju i symulacji będą brać udział uczniowie z czterech szkół licealnych.
Dla zaproszonych szkół podstawowych przygotowaliśmy obserwowanie jednej z debat oraz symulacji mediacji, szkolenie z zakresu debat oksfordzkich, które poprowadzą nasi licealiści mający duże doświadczenie w tym zakresie. Wzorem ubiegłych lat zapewniamy uczestnikom Akademii poczęstunek.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji pod adresami: postrowski@zsokluczbork.pl, tel. 606 977 883 i kblazewska@zsokluczbork.pl, tel. 660 377 644. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa (do poniedziałku 16.10.2023) i kontakt z opiekunem grupy.

Organizatorzy:
Piotr Ostrowski                                                                                
Prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Mickiewicz                             
Krystyna Błażewska
Dyrektor ZSO KluczborkWiceprezes stowarzyszenia 


Załączniki:
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie